obezite-tedavisi

Obezite Tedavisi nasıldır ? Tedavi Yöntemleri nelerdir ?

Obezite tedavisini diyet ve egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak gruplandırabiliriz. Şimdi sırayla bunlardan bahsedelim.

▶ 1. Diyet ve Egzersiz Tedavisi

Diyet ve egzersiz, obezite tedavilerinde baş rol oynamaktadır. Amaç, kişiye doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırılarak, fiziksel aktiviteyle yağ dokusunu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmaktır.

Her gün 30 ile 45 dakika arasında egzersiz yapmaları gerekmektedir. Düzenli egzersiz tedavisi ile obezite sorunu yaşayan bireyin fiziksel olarak her gün hareketli kalması amaçlanmaktadır.

▶ 2. İlaç Tedavisi (Farmakolojik Tedavi)

Obez kişilere uygulanacak olan farmakolojik tedavideki ilaçların ancak doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Kişinin bilinçsizce alacağı ilaçlar birçok yan etkiye sebebiyet verebilir.

İlaç tedavisinin başarılı olması için hastanın diyet ve egzersiz tedavisini de sürdürmesi gerekmektedir. Aynı şekilde düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi de çok önemlidir.

En sık kullanılan ilaçlar Sibutramin ve Orlistat tır.

▶ 3. Cerrahi Tedavi

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında cerrahi tedavi çok daha başarılı ve etkilidir. Çünkü cerrahi müdahale sonrası hastanın daha küçük bir midesi olduğundan daha az yemek yiyecek ve iştah hormonunun (ghrelin) salgılandığı mide bölümü de alındığından hastanın iştahı da azalacaktır. Yani, cerrahi tedavi kişinin iradesinden bağımsız olarak sağlıklı kilo vermesini sağlayacaktır.


Obezite ile ilgili diğer yazıları da okumanızda fayda var.

Çağımızın Hastalığı: Obezite, Morbid Obezite nedir ?
Obezite şiddeti ve sınıflaması nasıldır ?
Obezitenin neden olabildiği sağlık sorunları nelerdir ?


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.